Kredi Kartı Ödenmezse Ne Zaman İşleme Kapatılır?

Kredi Kartı Ödenmezse Ne Zaman İşleme Kapatılır?

Kredi kartı kullanıcısıysanız kredi kartının kullanıma ne zaman kapatılacağı hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz. Kredi kartınızın önceden kullanıma kapatılmaması ve ilerleyen zamanlarda ödemede daha fazla sıkıntı çekmemek için bu yazıyı okumakta fayda var.

Kredi kartlarında her ay düzenli olarak size hesap özeti (ekstre) gelmektedir. Bu ekstre sizin ekstre tarihinizde yaptığınız alışverişlerin, nakit çekimleri ve diğer kullanımların toplamı halinde gelecektir. Kişisel kredi kartlarında ekstre tutarının %30’u minimum ödeme tutarı ekstrenin tamamı ise yaptığınız parasal işlemlerin tümüdür.

Her hesap özeti (ekstre) bir dönemdir. Ödemenin %30 olan asgari tutarını ödemeniz zorunludur. Ödenmemesi durumda bir dönem gecikmeye girerseniz. Kartlarda BDK resim kanunlara göre 3 dönem gecikmeye giren kredi kartı kullanıma kapatılır.

Bir dönem asgari tutarı ödemediğinizde diğer dönemde belli bir tutar ödeyerek asgari tutarı ödemeğinizde diğer dönemde olan asgari tutarı ödemediğinizden 2 dönem gecikmeye girmiş olursunuz. 2. dönem gecikmede yine gelen asgari tutarın tamamını ödemezseniz diğer gelen ekstre kullanıma kapatılmaması için ödemeniz gereken son dönem olacaktır.

3. dönemde kesilen ekstre minimum tutarını size verilen 10 günlük son ödemene kadar ödemezseniz 2 veya 3 gün içerisinde mesaj olarak bankadan kartınızın kullanıma kapatıldığı mesajı gelecektir. Kredi kartınız kullanıma kapatılarak kullanıma ödeme yaparak açtırmanız gerekecektir. “Ödemeden Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?” yazısına giderek nasıl açtıracağını sayfada okuyabilirsiniz.

Bu 3 dönemde sizi banka arayarak bilgilendirmektir. Mesaj atmaktadır. 3. dönem sonucu kartın kullanıma kapatılması bankanın inisiyatifinde olan bir durum olmayıp BDK (Banka Denetleme Kurulu) tarafından belirlenen kuraldır.

Yorum ya da Şikayet Yazın

Müşteri yorumları