Kredi Kartı veya Kredi için Yasal Süre Kaç Gün?

Kredi Kartı veya Kredi için Yasal Süre Kaç Gün?

Kredi veya kredi yasal süre başlangıcı en son ödemeyen minimum ödemenin son ödeme tarihinden itibarendir. İlk minimum tutarı ödemediğinizde banka tarafından telefon ile aranarak ödeme sözü alınır veya siz ödeme sözü verebilirsiniz.

Bu süre zarfından ödeme hiç yapılmazsa yasal takip süresi girmiş olursunuz. Yasal takip süresi 90 (doksan) gündür. Bu günlerin içerisinde Cumartesi, Pazar eğer tatil var ise onlarda gün olarak sayılır.

İlk ödeme gecikmesinde banka müşteri hizmetleri ödeme için sizi ararlar. 2 dönem gecikmeden yine müşteri hizmetleri sizi arayarak ödeme sözü almak ister veya ödeme tarihini bilmek ister. 3 dönem gecikmeye girdiğinizde yasal takip biriminden aranırsınız ve ödeme yapılmaması yasal takip süresinin dolduğu bilgisi size verilir 90 gün sonunda yasal takip süresi bitmiş ve yasal işlemler (avukat işlemleri) başlamış olur.

Her dönemde ödenen minimum ödeme süresi sıfırı düşürecektir. Şu şekilde 1 dönem ödeme olmadıysa siz eğer ikinci dönem gelen asgari tutarın tamamını ödediyseniz yasal takip süresi sıfırlanmış olur. Kredi kartlarında veya kredilerde ödeme bir gün dahi gecikse kredi puanınızı etkilemektedir. Ödeme sözleri ise banka ve müşterisi arasında olan bir ilişkidir.

Bu süre zarfından bankanızdan sürekli olarak yardım istemeniz, banka ile anlaşmanız ödemenizin güç olduğunu yardımcı olmalarını istemez sizin için doğru bir yol olacaktır. Bankalar bu sürede müşterinin ödemesinin düzene girmesini isterler, elinizden geldiğince banka ile anlaşmaya yasal takibe düşmemeye çalışınız.

Yorum ya da Şikayet Yazın

Müşteri yorumları