Sanal Kart Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanal Kart Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanal Kart kendi istediğiniz ile oluşturduğunuz istediğiniz limiti belirleyerek internet veya telefonla alışveriş yapmada kullanabileceğiniz kredi kart güvenliği sağlayabileceğiniz karttır.

Sanal kart asıl kart üzerinden oluşturulur her kredi kartı imkânı sunan bankalar aynı zamanda asıl kart üzerinden sanal kart oluşturmaya izin verirler.

Sanal kart avantajları ise internet alışverişi veya telefonla mail order alışverişlerde sizin kredi kart güvenliğinizi sağlar. Şöyle ki, kart bilgileri ve diğer numaralar asıl kart ile hiç alakası olmayan şekilde sanal kartta belirlenir.

Bu numaraları kullanıp alışveriş yaptığınızda içerisinde ki limit neyse o limit çekilir. İlerleyen zamanlarda aynı numaradan işlem yapılsa dahi çekim onaylanmaz.

Dikkat etmemiz gereken işlem diyelim ki 300 TL bir alışveriş yapacaksınız. Kart limitini 300 TL olarak ayarlayınız. 300 Türk lirası çekildiğinde siz sanal kartınızı 300 TL olarak belirlediğiniz için çekilen tutardan sonra limit sanal kartta sıfır olacaktır. 300 TL bir alışveriş işlemine 625 TL limit belirlerseniz. 300 TL çekilir ve kartta 625-300 = 325 TL limit kalır ki ilerleyen zamanda eğer bu limiti sıfırlamaz veya unutursanız o 325 Türk Lirası olan tutarı sanal kartınızdan çekilebilirsiniz. Özetle sanal kartı kullanırken amacına uygun olarak alışveriş tutarı ne kadar ise o kadar sanal kartınıza limit belirleyiniz.

Sanal kartı istediğiniz zaman iptal edip yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ayrıca bankayla görüşmeden işlem beklemeden kendiniz yapabilirsiniz.

Sanal kartın tüm özellikleri asıl kart gibidir. Asıl kart üzerinden yapılan işlemlerin aynısı sanal kart üzerinde de yapılabilir, ayrıca sanal kart ile yurt dışından döviz kuru üzerinden de alışveriş yapabilir yurt içi veya yurt dışı alışverişlerinizde puan kazanabilirsiniz.

Yorum ya da Şikayet Yazın

Müşteri yorumları